Pro extra velké štouraly jsou k dispozici i historická data:
Na Špicberkách se počasí mění rychle a hlavně tam dost často fouká. To ilustruje i tabulka, kterou mají k dispozici všichni turisti mířící na Svalbard:
Na druhou stranu polární noc trvá několik měsíců. V Longyearbyenu vládne polární noc od 11. listopadu do 30. ledna. Po tuto dobu je téměř absolutní tma.
Foto ze Svalbard.cz, půlnoční slunce v srpnu.
Vliv globálního oteplování na Špicberky je poněkud diskutabilní. Samozřejmě nejčastěji uváděné fotky vypadají hrozivě, nicméně největší expert na ledovce na Špicberkách Professor Ole Humlum, Professor of Physical Geography, University of Copenhagen , uvedl pro Daily Telegraph (17. Srpna 2002): "That glacier had already disappeared in the early 1920's as a result of perfectly natural rise in temperature that had nothing to do with man-made global warming."
"The picture series is at best misleading. They should have asked the specialists on Svalbard first."
Ať je to jak chce, Robin McKie z britského týdeníku Observer zdůraznil, že teplota v Ny-Alesundu na 79 rovnoběžce vystoupila počátkem července 2005 na 19,6 stupně Celsia, což je o 1,5 stupně více než byl dosavadní absolutní rekord a to rozhodně není důvod k radosti.
Žádné komentáře:
Okomentovat