pátek 9. dubna 2010

Trocha zeměpisu

Špicberky, norsky Svalbard, jsou ostrovy, které se nacházejí v Severním ledovém oceánu, na sever od evropské pevniny. Je to skupina ostrovů roztroušených na ploše od 74° do 81° severní šířky a 10° do 34° východní délky, také to je nejsevernější část Norského království.

Špicberská dohoda z 1920 přiznává Norsku svrchovanost nad tímto územím, ale území musí zůstat demilitarizované. Norové převzali správu nad ostrovy v roce 1925. Nicméně podle této dohody mohou občané zemí, které se staly signatáři dohody (dohodu podepsalo i bývalé Československo) stejným právem využívat přírodní nerostná bohatství. Díky této dohodě zde mohla vzniknout osada Barentsburg mající stálé ruské osídlení. Další ruská osada Pyramiden je od roku 2000 opuštěné místo. Bývaly časy, kdy na Špicberkách byla ruská populace větší než norská ale to dnes již neplatí.

Největší města
  • Longyearbyen - hlavní město (populace 1700)
  • Barentsburg - hlavní ruské město (Баренцбург) (ruské osídlení — populace 900)
  • Sveagruva (populace 210)
  • Ny-Ålesund (populace 40)
  • Bjørnøya (Medvědí ostrov) - pouze meteorologická stanice
ostatní bývalé osady jsou opuštěny
  • Grumant (Грумант) (ruské osídlení, opuštěno v roce 1961, znovuotevření dolů bylo plánováno na rok 2003)
  • Isfjord radio
  • Pyramiden (Пирамида) (ruské osídlení, opuštěno v roce 2000)
  • Smeerenburg (holandské osídlení, opuštěno v roce 1660)
 Pro většinu návštěvníků je nejdůležitější mapa tzv. Area 10, viz mapa vlevo. Zvírazněná oblast definuje prostor, kde se mohou pohybovat návštěvníci - nerezidenti bez nutnosti povolení guvernéra. Další důležitá mapa je mapa rezervací, mapa vpravo (nebuďte zmatení, kartografové si ji trochu zjednodušili, aby se jim Svalbard vešel na menší kus papíru). Jak vidíte pohyb na Svalbardu je omezen tak, aby se zachránili alespoň poslední zbytky přírody. 65% Špicberk je chráněno jako národní park, nebo přírodní rezervace.


K plánování cest po Špicbérkách jsem toho zatím moc nenašel, nicméně jako inspirace se dá opět použít příklad ze serveru Svalbard.cz.
1. výprava: 11 dní, 4 denní cesta do Barentsburgu a zpět a několik výletů v okolí Longyearbyenu
2. výprava: 19 dní viz link a mapa níže

Bohužel další výpravy už jsou vodácké :-(.

Žádné komentáře:

Okomentovat